StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları satilik sıfır ve ikinci el oto ilanlar

VLAN Nedir ?

Hasip

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
16 Nis 2014
339
16

Reputation:

Birçok cihazın arayüzünde gördüğümüz bu terim ev kullanıcıları tarafından işlev olarak çok fazla kullanılmasa da kurumsal iş yapan büyük firmalarda veya okul, yurt vb birçok cihaza internet veren sistemlerde hayat kurtarmaktadır.

Vlan aynı ağ üzerinde bulunan birden çok bilgisayarın birbirlerinden ayrılmalarıdır. Bunu örnekle açıklayacak olursak. 20 bilgisayarın bulunduğu bir sistemde bilgisayarları 5'li gruplar halinde 4 grup halinde ağ üzerinde ayırabiliriz. Bu 4 ağ grubundaki bilgisayarlar kendi ağları dışındaki bilgisayarları göremezler ve veri transferi yapamazlar. Bu en basit kullanım örneğidir. İstenirse tüm ağlara özel kurallar yapılabilir. Buradaki amaç bu 20 bilgisayarı fiziksel olarak kablo çekmeden veya ekstra cihaz kullanmadan birbirlerinden ayırabilmektir. Genel olarak vlan sistemleri ağ üzerinde hız artırımı yapılması, erişim tanımlamaları, yazıcı ve dosya paylaşım izinlerinin yapılandırılması gibi amaçlar ile kullanılabilir.

Makaleyi çok ayrıntılı yazıp kafanızı karıştırmak yerine basit bir dil ile anlatmaya çalıştım. Vlan hakkında merak ettiklerinizi konu altından yazabilirsiniz.
 KablosuzNET Destek Forumları
Aynı Kategoride Açılan Konular

Hasip

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
16 Nis 2014
339
16

Reputation:

Akıllı swichlerin yazılımsal bölümü diyebiliriz. Çünkü Vlan sistemi cihaz değil cihazın yazılımsal görev kısmıdır diye söyleyebiliriz.
 
KablosuzNet Bilgilendirme!
Gereksiz, ve Anlamsız Mesajlar Yazarak Konuları Kirletmeyin. Aksi Durumda Süresiz Uzaklaştırılırsınız!
Üst