Tp-link Tl-wa5210g & Tl-wa5110g Kullanım Kılavuzu

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Katılım
14 Nis 2014
Mesajlar
72
Tepkime puanı
1
Puanları
6
TP-LİNK TL-WA5110G / TL-WA5210G BÜTÜN MODLAR İÇİN KULLANIM KILAVUZU

kullanım senaryoları indexi

1-) access point modu (cihaza kablo ile girilen interneti kablosuz olarak dağıtmak)[/b]

a-) evime komşudan cat-5 kablo ile gelen interneti bu cihazlarla nasıl kablosuz olarak dağıtırım. ?
--- sadece access point modu

b-) evimde wifi özelliği olmayan ethernet çıkışlı bir modem var. bunu nasıl kablosuz hale getiririm. ?
--- sadece access point modu

c-) komşumun evi bana biraz uzakta aramızda biraz mesafe var. modemimin sinyali oraya gitmiyor ne yapmalıyım. ?
--- sadece access point modu

d-) bir alış-veriş merkezindeki interneti bir access point cihazı ile alıp cat-5 kablo ile evde kullanıyorum. bu bağlantıyı nasıl kablosuz evime dağıtırım. ?
--- sadece access point modu2-) client modu ( mevcut kablosuz ağlara bağlanmak)

a-) komşumda wifi modem var interneti beraber kullanmak istiyoruz fakat sinyali bana zayıf geliyor. ?
--- sadece client modu

b-) evimin karşısında alış-veriş merkezi var. çatıya ne kursam oraya bağlanırım. ?
--- sadece client modu

c-) apartmanımızda wifi yayını var fakat evimin bir odasında iyi çekiyor. 2 cihaz kullanarak evimde en hızlı nasıl internete girerim.?
--- 1. cihaz client modu, diğer cihaz access point modu3-) point to point modu & point to multipoint modu (2 yada daha fazla wifi cihazı arada kablo varmış gibi kablosuz olarak birbirine bağlamak)

a-) benim evimle komşumun evinin arasında 1000 metre mesafe var interneti ortak kullanmak istiyoruz. bu cihazlardan 2 tane alsak nasıl bağlayalım.?
--- sadece point to point modu

b-) geniş alanda 3-4 cihazla internet yaymak istiyorum nasıl bir bağlantı kurmalıyım.
--- point to point + point to multi point modu4-) repeating & universal repeating modu (direkt wifi tekrarlama bir nevi güçlendirmek)

a-) evime zayıf bir wifi sinyali geliyor ve laptobum buna bağlanmıyor. ben nasıl bu sinyali güçlendirebilirim.?
--- repeating modu yada universal repeating modu

b-) komşumla interneti ortak kullanıyoruz fakat benim evimde iyi çekmiyor. modem ayarı felan yapamam ne yapmam lazım.?

--- repeating modu yada universal repeating moduklavuz -1-

access point modu

1-)önce tp-link cihazınızı pc'nize direkt ethernet kablosu ile bağlayın. cihaza ilk kurulumu yaptığınız için bilgisayarınız ip almıyabilir. pc'nize manuel ip verin.
burda dikkat etmeniz gereken access point cihazınızın ip adresi 192.168.1.254 olduğu için pc'nize aynı ip grubundan mesela 192.168.1.100 gibi bir ip vermeniz lazım.

2-)ip sorununu çözünce tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.254 yazarak cihazın arayüzüne girin. default olarak kullanıcı adı="admin" şifre="admin"

3-)arayüze girdikten sonra ilk yapacağınız iş soldan "operation mode" kısmından "ap" (access point) seçeneğini işaretleyip save tıklamak.4-)şart olmayan fakat yapılması gerekli olan bir diğer iş ise. modeminizin ip'si ile (örn. 192.168.2.1 olsun) access point'in ip'sini aynı ip grubunda fakat farklı bir ip adresine almak
(192.168.2.254 olabilir) bu sayede wifi üzerinden direkt istediğiniz zaman access point'in arayüzüne ip değiştirmeden ulaşabilirsiniz. ama dikkat etin eğer bu ayardan önce bilgisayarınıza
cihazın arayüzüne erişmek için manuel ip ile 192.168.1.100 gibi 1'li grupta bir ip verdi iseniz hemen tekrar bilgisayarınızı 192.168.2.100 olarak değiştirin.
bu ayarları yapabilmek için soldan "network seçin" ve "lan" tıklayın.
5-)soldan "wireless" tıklayın ve "basic settings" seçin. gelen menude resimdeki gibi istediğiniz ağ ismini girin, region olarak turkey seçin, channel olarak 7 (tercihli fakt otomatik yapmayın),
power maximum, mode 54 mbps ve en son save tıklayın.

6-)yine soldan "wireless" tıklayın ve "wireless mode" altında resimdekinin aynısını görürseniz en alttan save tıklayın.

 

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Katılım
14 Nis 2014
Mesajlar
72
Tepkime puanı
1
Puanları
6
7-)tekrar "wireless" tıklayın ve "security settings" tıklayın. burda resimdeki gibi wpa kullanmanız her zaman iyidir. şifrenizi girin ve save tıklayın.
:cool:tekrar "wireless" tıklayın ve "distance settings" tıklayın. burda eğer cihazının iç mekanda ise resimdeki gibi indoor seçeneğini yapıp save tıklayın.
yok cihazınız dışarda ise ve uzak mesafe clientlere sinyal gönderiyorsa tercihen outdoor ve 1-3 km arası seçin
9-)şimdi geldik genelde wifi clientlere (özellikle cep telefonları) çok sorun yaratan olaya. genelde bu tarz arada başka bir access point'in olduğu bağlantılarda bir çok modem
access point üzerinden gelen ip isteklerini yanıtsız bırakıyor. bunun en güzel çözümü aşağıdaki resimdeki gibi sistemde 2 adet dhcp server kullanmaktır. mantık çok basit
zaten modem ve access point'i aynı ip grubuna almıştık. burda yapacağımız iş belirli bi ip aralığını modemin ataması, belirli bir ip aralığını ise access point'in ataması.
resimde gördüğünüz gibi client olan kullanıcıya access point ip olarak 192.168.2.100'den başlayarak 192.168.2.250'ye kadar ip'ler atayacak. fakat ip'lere internete çıkmaları için
gateway ve dns bilgisi olarak modemin ip adresini verecek.
burda şuna dikkat etin muhakkak modemden de dhcp ayarlarında ip başlangıcını 192.168.2.2 - ip bitişini 192.168.2.100 yapın. bu sayede isteyen kullanıcı istediği yerden ip alsın.
hoş kablo ile bağlananların bile cevap daha hızlı geldiği için access point'den aldığını göreceksiniz.

10-)en son ayarımız access point'in arayüzünün default kullanıcı adını ve şifresini değiştirmek. bunu muhakkak yapın ağınıza bir sızma olursa sızan kişi en azından ayarlarınızı bozamasın.
 

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!

Üst