Şarj ihtiyacını ortadan kaldıracak piller geliyor!

  • Konbuyu başlatan Monarch
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 0
  • Görüntüleme : 818 -
    Etiketler:

Monarch

Destek Ekibi!
Yönetici
System Admin
Katılım
11 Nis 2014
Mesajlar
113
Tepkime puanı
43
Puanları
65
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.startr.org
Cinsiyet
Erkek
İlgi Alanı
Java
Samsung, Huawei ve Apple gibi şirketlerin akıllı telefonlarında kullandığı pil türü lityum iyon dediğimiz maddeden üretiliyor. Bu tür piller, her ne kadar kullanışlı olsa bile yine de uzun bir süre dayanamıyor. Bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir pil türü sayesinde çok kısa süre içerisinde enerji bitme sorunu ortadan kaldırılıyor.

15454787wq8w78qwo.jpg

Bilim insanlarının yaptığı uzun çalışmaların sonunda; bir telefonu 5 gün boyunca şarj etmeden çalıştırabilecek, elektrikli bir aracı şarj olmadan 1000 kilometreden fazla götürebilecek pil türü geliştirildi. Bu piller lityum sülfür materyalinden elde edilecek.

Normal şartlarda herhangi bir lityum sülfür pilinin en az 5 kat daha fazla enerji depolayabildiği biliniyordu. Ancak hiçbir şirket bu pil türünü ticari olarak satışa sunamadı. Bu bataryalarla ilgili en büyük mesele, katod kararsızlığı ile ilgili. Katodun boyutu her şarj döngüsünde %78 oranında değişti ve önemli bir problem oluşturdu.

Böyle bir sorunun oluşması, bataryaların aşamasına ve sürekli olarak kullanımının engellenmesine neden oluyordu. Bunun farkına varan bilim insanları lityum sülfür bataryalar ile ilgili katod problemini aşmayı başardı. Şimdi ise önümüzdeki 3 ya da 4 yıl içerisinde ticari olarak satışa sunulması bekleniyor. Sizce de bu tür çalışmalar pil sorununu tamamen bitirebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz..
 

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!

Üst