Tanıtım Odak Ölçümü Nedir?

aysuyigiter

Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı
En İyiler
Katılım
17 Eki 2021
Mesajlar
937
Tepkime puanı
11
Puanları
18
Yaş
34
Konum
ankara
Cinsiyet
kadın
İlgi Alanı
moda, seo, tanıtım
Site Url
https://www.markaadasi.com/
Site Title
Odak Ölçümü Nedir?
Birçoğumuz gözlük kullanıyoruz. Peki gözlük alırken cam ve çerçeve seçimi sonrası iyi bir görüş elde etmek için odak ölçümü ve cam montajının önemini biliyor muyuz?

İşte tüm bu soruların yanıtını Marka Adası Optik’in sahibi Optisyen Dilek Sarvanlıoğlu’na sorduk.

Yeni bir optik gözlük alırken reçetemizle müessesenize başvurduğumuzda çerçeve ve cam seçimi sonucu siparişimizi tamamlarken neden odak ölçümü alıyorsunuz, odak ölçümü tam olarak nedir?

Mağazalarımıza başvurduğunuzda öncelikle dikkat ettiğimiz husus hastaya en uygun camı ve çerçeveyi seçtirmektir. İyi bir görüşün en büyük etkeni size en uygun camı seçmek olduğu kadar seçilen ürünlerin doğru montajlanmasıdır. Mağazalarımızda montajlama aşamasına geçmeden mutlaka hastaya kişiye özel odaklama işlemini gerçekleştirmekteyiz. Odak ölçümü, hastanın göz bebeğinin ortası yani odak noktasının burnun orta noktasına göre mm cinsinden ölçülmesidir. Alınan kişiye özel ölçü ile seçilen camın odağının birbiri ile örtüşerek montaj yapılması hastaya en net görüşü vermektedir.

Peki, odak noktası derken?

Hem kişinin hem de optik camların odak noktası bulunmaktadır. Optik camlarda bulunan odak noktası, prizmatik etkinin olmadığı noktasal alandır. Prizmatik etki kısaca bir objenin görüntüsünü olduğu yerden farklı doğrultuda almaktır. Yani camın odak noktasına en net görüntüyü veren yeri diyebiliriz.

Her optik camın olduğu gibi kişinin seçmiş olduğu çerçeveye göre bir göz odak noktası bulunmaktadır. Odak noktası tamamen kişiye özgüdür. En iyi görüntü göz bebeği dediğimiz bu alandan görme alanına düşmektedir.

Odak ölçümü dikkate alınmadan yapılan gözlüklerde hastalar ne gibi problemlerle karşılaşmaktadır?

Montaj esnasında optik camınızın odağı ile göz odağınız birbiri ile örtüşmediğinde yaşayacağınız ilk problem yerleri ve etrafı çukur veya tümsek olarak görmek olacaktır.

Bu demektir ki doğru görüntüyü alamadığınız durumlarda nesnelerin size olan mesafesini olgusal olarak algılayamayacağınız için uzun süreli kullanımda odaklanma problemi baş ağrısı mide bulantısı ve kazalara sebep olmaktadır.

Peki ya çocuklarda?

Görme problemi yaşayan çocuklarda odaklama işlemi yapılmadan kullanılan gözlük ise henüz göz kasları gelişmemiş olduğundan istenmeyen kaymaya sebep olmaktadır, ki bu yanlış montajın yarattığı en büyük biyolojik etkendir. Göz doğru görüntüyü yakalamak için yanlış odaktan bakmaya çalıştıkça gevşeyen göz kasları bu sonucu yaratmaktadır.

Odak ölçümü için herhangi bir alet veya cihaz mevcut mudur?

Göz doktorları nasıl ki göz ölçümü alırken artık teknoloji ile birlikte daha dijital cihazlarla dereceleri belirliyorsa optisyenlik müesseselerinde durum aynı aslında. Eskiden elle kalem yardımıyla noktasal alan belirleme işlemi yapılırken, günümüzde odak ölçümü milimetrik ölçüm yapan dijital cihazlar yardımıyla hatasız olarak yapılmaktadır.

Siz mağazalarınızda nasıl bir cihaz ile ölçüm yapmaktasınız,

Marka Adası Optik olarak mağazalarımızda son teknoloji Fransız Essilor marka biri Eye Partner diğeri ise Smart Table olmak üzere şu an ülkemizde sayılı bulunan tamamen muayene mantığı ile çalışan iki ayrı odak cihazımızla seçilen camın niteliğine göre odak ölçümü yaparak montajlama yapmaktayız.
 

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!

KablosuzNet - Benzer Konular Listesi

Üst