Bir Şehrin Her Yerinde WİFİ Kapsaması Sağlanabilir mi ?

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Artık kablosuz dolaşım çağına ayak basmaktayız. Bilgisayarları zincirlercesine bir yerlere bağlayan, tutsak eden bir anlayışdan daha özgün bir evreye geçiyoruz. Peki sizce bir şehri WiFi kapsamasına alabilirmiyiz ? Düşünsenize şehrin her yerinden erişebileceğiniz bir internet ağı ! İşin teknik boyutuna girmeden önce sizlerden bir fikir alalım dedim :) Sizce böyle birşey mümkün olurmu ? Maliyet konusunda gereksiz harcama yaşanır ve verim alınamazmı ? Yada WiFi ne derecede sağlıklı çalışır ? Buyrun Meydan Sizin :)

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Türkiye'de şu an bazı küçük ilçelerde teknoloji girişimcileri tarafından hotspot olarak adlandırılan bu hizmet satılmaya başlandı. Yaklaşık 4-5 tane kurumsal antenler ile yaklaşık 5-10 km karelik alanlarda kapsama sağlanabiliyor. Bu hizmet il merkezlerinde nasıl olur bilemiyorum. Sonuçta wifinin düşmanı duvarlar ve binalar. Ama imkansız değil diye düşünüyorum.

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Baz istasyonlarına benzer merkezler kurulsa ?

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Baz istasyonlarını şu an 1.9 ghz ile yayın yapıyorlar ve sinyalleri çok çok güçlü. Baz istasyonu gibi bir sistem yapıldığı takdirde çok çok güçlü bir anten ile yayın yapılması gerekiyor. Büyük ihtimalle böyle bir anten ile açık alanlarda sorunsuz kullanım olabilir. Birde baz istasyonları birden çok noktadan yayın yapıyor bu şekilde birden çok noktadan yayın yapılarak güçlü antenler ile booster denilen cihazlarla güçlü sinyaller üretilebilir. Açıkcası bu kadar güçlü sinyallerin nasıl üretileceği konusunda fikrim yok :)

BehroozWolf

Kablosuz İnternet
Kayıtlı Kullanıcı
Bu konuda Google bir şeyler yapiyordu sanırım, tam emin olmamakla birlikte 2011 yili içerisinde ABD kansas/utah bölgelerine fiber döşüyordu yüksek hızda internet için. Ayni zamanda San fransisco için 5 kmlik bir alana 1000 mbps hız erişimi sagliyor. Google WİFİ şeklinde, bir makele okumuştum yabanci bir sitede ama tam hatirlamiyorum.

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Bu konuda Google bir şeyler yapiyordu sanırım, tam emin olmamakla birlikte 2011 yili içerisinde ABD kansas/utah bölgelerine fiber döşüyordu yüksek hızda internet için. Ayni zamanda San fransisco için 5 kmlik bir alana 1000 mbps hız erişimi sagliyor. Google WİFİ şeklinde, bir makele okumuştum yabanci bir sitede ama tam hatirlamiyorum.

Evet böyle bir makale bende okumuştum. Hatta balonlar ile yapacaktı sanırım. Balonlar ile belirli bir kapsama alanında internet yayını düşünüyordu. Aslında balonla iyi fikir :) Balonla böyle birşey denesem mi [MENTION=3]GaVuRDaĞLı[/MENTION] ne dersin :) Şöyle bir durum var acaba balona enerjiyi nereden verecek :)

ATLAS

Kablosuz İnternet
Kayıtlı Kullanıcı
Artık kablosuz dolaşım çağına ayak basmaktayız. Bilgisayarları zincirlercesine bir yerlere bağlayan, tutsak eden bir anlayışdan daha özgün bir evreye geçiyoruz. Peki sizce bir şehri WiFi kapsamasına alabilirmiyiz ? Düşünsenize şehrin her yerinden erişebileceğiniz bir internet ağı ! İşin teknik boyutuna girmeden önce sizlerden bir fikir alalım dedim :) Sizce böyle birşey mümkün olurmu ? Maliyet konusunda gereksiz harcama yaşanır ve verim alınamazmı ? Yada WiFi ne derecede sağlıklı çalışır ? Buyrun Meydan Sizin :)

Öncelikle merhaba, şu anda doping adsl ile yaşamış olduğum teknik sorunlar nedeni ile internet sağlayıcımı 1 ay askıya aldım.
Aynı zamada şu anda kullandığım internet erişim sağlayıcısı, baz istasyonlarına benzer bir sistem. Adamlar şehrin en yüksek noktalarına tp-link 5210g nin üst üst versionları olan çok iyi bir sinyal dağıtım gücü olan antenler ile şehin 4 bir yanına internet verebiliyorlar. Hatta bu interneti 50 km ye kadar verdiklerini duydum. Şu anda bağlantım full %100 maaliyetine gelince kendisi arkadaşım ve 10bin tl nin üzerinde bir harcama yaptığını söyledi. Şu anda internet indirme hızım 2500 upload hızım ise :) 3mbit demek istediğim çok başarılılar şehirde 8 tane antenleri varmış. internet paketide 50 mbit üstü sanırım. Şu anda 250 ye yakın aboneleri varmış. 250 x aylık 35 tl ? hesabınızı siz yapın :)

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Öncelikle merhaba, şu anda doping adsl ile yaşamış olduğum teknik sorunlar nedeni ile internet sağlayıcımı 1 ay askıya aldım.
Aynı zamada şu anda kullandığım internet erişim sağlayıcısı, baz istasyonlarına benzer bir sistem. Adamlar şehrin en yüksek noktalarına tp-link 5210g nin üst üst versionları olan çok iyi bir sinyal dağıtım gücü olan antenler ile şehin 4 bir yanına internet verebiliyorlar. Hatta bu interneti 50 km ye kadar verdiklerini duydum. Şu anda bağlantım full %100 maaliyetine gelince kendisi arkadaşım ve 10bin tl nin üzerinde bir harcama yaptığını söyledi. Şu anda internet indirme hızım 2500 upload hızım ise :) 3mbit demek istediğim çok başarılılar şehirde 8 tane antenleri varmış. internet paketide 50 mbit üstü sanırım. Şu anda 250 ye yakın aboneleri varmış. 250 x aylık 35 tl ? hesabınızı siz yapın :)

Yatırım maliyeti olarak 15-20 bin TL harcadıktan sonra ortalama masraflar düşüldükten sonra 5 bin tl iyi bir kazanç. Muhtemelen ubnt antenler ile bu işi çözüyorlar. Gelecekte benimde niyetimde var bu iş. Sana şunu sormak istiyorum büyük binaların arasında kapsama nasıl şehrin %100 ünde kapsama yapabiliyormu merak ettim.

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Beton blokların kapsama alanını çok büyük ölçüde azaltacağı yönünde düşünüyorum. Yinede güçlü antenler ile belki çözüm üretilebilir. Bakalım gelecek neler getirecek :D

Engin

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Kayıtlı Kullanıcı
Mevcut Radyo Vericiler ile download her yerden yapabiliriz.Ama Upload için Bir Güclü göndericimiz lazım .Bunun içinde Uploadlarımızn ücretsiz olması ve baz istasyonlarının uploadlarını kullanarak yapabiliriz.

FM Vericiler biliyorsunuz Frekans Modulasyonu bize ulaşır yani sesi Frekans Modulasyonu üzerine bindirerek gönderiyoruz .Aynı şekilde RDS sistemlerde bu şekilde ÇAlışılyor RDS sistemlerde Bir digital veri ile gönderiliyor alıcılarımızda şifre çözücülerle digital datayı alabiliyoruz .Bu demektirki Biz Bir frekans üzerine temiz veri Göndermek için Temiz bir sinyal alanına ve bunu anlayacak modem gibi alıcılara ihtiyacımız var .Upload ıcınse seyyar olarak heryerden ulaşabileceğimiz Baz istasyonlarına ihityacımız var .
Aklınıza Şu soru gelebilir madem baz istasyonlarına ıhtıyacımız var ozaman Bunun bir anlamı varmı ?

Bildiğiniz gibi Upload sadece bir takım yanıtları almamız için gönderilen cok ufak dataların gonderıldıgı için maliyeti azaltacaktır.Asıl maliyet downloadda olacağı için downloadıda heryerden vericiler uzerıden alınabilir Band genişliği yüksek olmak şartıyla çok hızlı bir şekılde download her yerden yapabiliriz.Diye düşünüyorum.

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!

KablosuzNet - Benzer Konular Listesi Kategoriler Tarih
Engin Genel Başlıklar 1 2K

KablosuzNet - Benzer Konular Listesi