ARF ve RTF Multicopterler

yergisi

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Web sitesi
www.yusufergisi.com
ARF kit olarak almış olduğunuz hava aracınız (Almost Ready Fly) sizin ustalığınızla alakalı bir toplama işlemine tabi olacağından, biraz elinizin lehim ile havyaya yatkın olması gerekiyor. Az da olsa elektronik bilginiz de varsa, kullanım kitapçığı yardımı ile ARF kit hava aracınızı kendiniz toplayabilir ve uçuşa hazır hale getirerek daha az maliyetle bir multicoptere sahip olabilirsiniz. ARF multicopterde dikkat etmeniz gereken püf noktalar:
1- IMU ünitesi kesinlikle yönlü olarak, asla hareket etmeyecek şekilde board üzerine yerleştirilir.
2- GPS ünitesi X,Y ve Z koordinatlarına göre yine board üzerine uygun şekilde montajı yapılır.
3- CG denge ayarları da yapıldıktan sonra, sırasıyla kumanda ile her bir ESC nin programlaması yapılır.
Bu üç püf noktası harici soru ve sorularınız için bu konu başlığı altında soru yöneltebilirsiniz.

RTF kit olarak almış olduğunuz ürünler genellikle tüm ayarları ve bağlantıları yapılmış olarak uçuşa hazır (Ready to Fly) olarak gelir. Size sadece GPS Compass ayarlarını yapmak ve uçmak kalır.

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
ARF model yapmak isterdim.. Öncelikle güzel bir kumanda almam lazım sanırım :) Teşekkürler abi bilgilendirme için.

yergisi

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Web sitesi
www.yusufergisi.com
Rica ederim. Turnigy 9X kumandaya bir takım flysky telemetry tx-rx alırsın yaklaşık 2km uçarsın :) çok da ucuz. Programlamasını bilahere ihtiyaç hasıl olursa nasıl yapacağını yine burdan anlatırım. hitec optic 6 da bile mükemmel uçuşlar gerçekleştirdim. Gerçi Rx ünitesinin anteni başıma sürekli bela oluyordu ama landing skit etrafına bir kaç kez sarınca o problemi de gidermiştim. :)

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
20 km civarında uçuşlar yapanlar var yer istasyonu kuruyorlar. 5 ghz ile geniş menzilli uçuşlar yapıyorlar veya dar açılı antenler ile. Kablosuz olunca zaten ilgi alanımıza giriyor otomatik oluyor. Elimde ubnt access point var 2.4 ghz bandında çalışıyor gayet güçlü bir alet 10km menzili var. Bunu uçuşlarda kullanırsam herhalde değişik bir uğraş olur :)

yergisi

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Web sitesi
www.yusufergisi.com
Yer istasyonu ile multi de belirli bir hız var ve belirli bir pil gücü var, süzülerek inme olasılığı yok, dolayısıyla maximum 5-7km gider ve gittiği gibi döner. Uçakta ise süzülme ve rüzgar durumuna göre inerken çok fazla bir güç sarfetmeyeceği için 60 kilometre de gidersin bu senin yer istasyonu diye tabir ettiğimiz rx-tx antenlerinin başarısına ve FPV pilotluğuna kalmış. Burda en büyük sıkıntı pilot haritasını okuyabilmek. yani hava yollarının kullandığı güzergahları ve irtifalarını bilmek gerekiyor. Kimi hava yolları internet üzerinden canlı olarak bu yayını yapıyor ama uzak mesafe uçmayı planlayan arkadaşlarımızdan kaç kişi bunu kontrol ediyor ya da harita okuyabiliyor orası tartışılır. Çok ciddi ve geri dönüşü olmayan problemlerle karşılaşmak aşikar. bu nedenle ben uçuşlarımı yapmadan önce haydi uçmaya yerine haydi check list e diyor ve sonrasında uçuş yapıyorum. Tabi yine max 150 metrenin üzerine çıkmamak ve Multicopter de 3 km den fazla uzak mesafeye gitmemek kaydıyla. Uçakta bu değişiyor yine 150 metrenin üzerine çıkmadan 30km FPV uçuşum var. Dikkat edersen gerçekten mürettabatlı helikopterlere bile bazen kuşlar çarpıyor ve sonuçları çok kötü olabiliyor. Sen de 150m. yüksekliğin ve 3-5 km uzaklığın dışına pek çıkma derim. :)

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
En temizi tayini hava limanı olmayan bi yere istemek olacak :)

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Aslında gps ile son konumunu kaydediyor sadece ekrana bakmak lazım :)

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Sanmıyorum ya zaten o kadar açılmayız :) Uçak toplarsak eğer senden destek isteyeceğim...

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!