KablosuzNET

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Bu konu forum sayfamızda ve özel mesajlarla oldukça popüler hale gelen bir durumdu. Bu konuyu artık her modem için tek tek açıklamaya karar verdim. Öncelikle modem adresini bulmak, modeme bağlanmak gibi durumları burada tekrardan anlatmıyorum. Bu konuya gelmiş olan bir kişi bu durumları çözmüş birisidir :)

Bu konuyu sizlere 3 Aşama şeklinde bölüm bölüm anlatacağım.

1. Aşama
Bu işlemlere başlamadan önce tek bir bilgisayaramı hız sınırlaması koyacağız veya belirli VLAN gruplarınamı hız sınırlaması koyacağız buna çok iyi karar vermeniz gerekiyor.Ben sizlere bu bölümden tek bir bilgisayar için hız sınırlaması sistemini anlatacağım. Siz VLAN grubuna sınırlama yapacaksanız vlan konularımızı okuyup tek bir client yerine VLAN grubunu seçmeniz gerekiyor.

Öncelikle modemimize bağlanıyoruz ve modemin ana ekranını görüyoruz. Bakınız aşağıdaki fotoğraf :)
1.jpg

Bu bölümde yapmamız gereken işlem hız sınırlaması koyacağımız bilgisayarın MAC adresini öğrenmek olacaktır. Bu işlemi yapmak için sol menüden LAN kısmına tıklıyoruz. Bu bölümde aktif olarak şu an internetimizi kullanan bilgisayarları görebilirsiniz. Bakınız aşağıdaki fotoğraf :)
2.jpg

Ben örnek olarak ilk sıradaki 192.168.2.4 Ip adresine ait 20:02:af:46:0b:XX mac adresine sınırlama yapacağım. Bu mac adresini kopyalıyoruz ve aşama 2'ye geçiyoruz.

2. Aşama
Hangi bilgisayara limitlendirme yapacağımıza karar verdikten sonra modemin panelinden sol kısımda yer alan QOS kısmına tıklıyoruz. QOS Etkin seçeneğini seçiyoruz ve alt kısımdan Kaydet butonuna tıklıyoruz. Bakınız aşağıdaki fotoğraf :)
3.jpg

Aşama 2.1
QOS bölümünü aktif hale getirdikten sonra yine aynı bölümde bulunan Trafik Sınıflandırma bölümüne tıklıyoruz. Bakınız aşağıdaki fotoğraf :)
5.jpg

Aşama 2.2
Bu bölüme tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda hız sınırlaması yapacağınız bilgisayarı modeme tanıtıyoruz. Aşağıdaki fotoğraftan örnek yasaklama şeklini görebilirsiniz.
5-1.jpg
1 numara ile belirttiğim kısımdan yasaklamaya bir isim veriyoruz.
2 numaralı madde ise portlarla alakalı bir bölüm. Burdaki menüden Hepsi seçeneğini seçiyoruz.
3 numaralı bölümeyse 1. Aşamada kopyalamış olduğumuz MAC adresini yazıyoruz.
4 numarayla belirtiğim şekilde kayıt ediyoruz. Bu kısımdaki ayarlarımız bu kadar.

Aşama 2.3
Yukarıda tanımladığımız bilgisayarın internet hızını yavaşlatmak ve hangi hızda internete girebileceğini belirtmek için Trafik Sınırlama bölümüne tıklıyoruz. Bakınız aşağıdaki fotoğraf :)
4.jpg

Trafik sınırlama bölümüne girdikten sonra karşınıza CoS1 CoS2 gibi yazılar olan bir ekran geldi. Bu ekran gözünüzü korkutmasın mantığı çok ama çok basit. Toplam Maksimum Bant Genişliği (Kbps) bölümünde yazan rakamı % olarak bölüm bölüm dağıtıyorsunuz. Örneğin benim internetimin hızı 4096 CoS1 bölümünü bu haliyle kaydettiğim zaman eğer bir sonraki aşamada CoS1 seçersem limitlendirme yaptığım bilgisayar en az 400 kbps en çok 800 kbps hızlarında bağlanabilir. Yani mevcut bağlantı hızının en az %10 en çok %20 sini kullanabilir. Mantığı kısaca bu şekilde anlatabilirim. Aşağıdaki resimden benim örnek ayarlarıma bakabilirsiniz.
4-1.jpg
3. Aşama
Şu ana kadar mevcut hız limitlendirme ayarlarını yaptık ve limitlendirme yapacağımız bilgisayarı belirledik. Son aşamamız ile artık ikisini eşitliyoruz. Bu işlemi yapmak için QOS bölümünden Trafik Eşleme bölümüne tıklıyoruz. Bakınız aşağıdaki fotoğraf :)
6.jpg

Karşımıza gelen ekranda dikkat etmemiz gereken 2 nokta bulunmaktadır. Bunlara dikkat etmezseniz limitlendirme aktif olmaz veya indirme (download) limitine indirme koyacakken yükleme (upload) limitine sınırlama koyabilirsiniz. Öncelikle aşağıdaki fotoğrafa bakıyoruz ve ona göre birlikte anlatıma devam ediyoruz.
6-1.jpg
Kaynak Arayüz: Bu bölümde wan - VC1 seçiyoruz. Bu şekilde diyoruzki internetten bizim modemize gelen tüm trafiği kaynak olarak gösteriyoruz.
Hedef Arayüz: Bu bölümde LAN seçiyoruz. Bu şekilde internet üzerinden gelen trafiğin Hedef olarak LAN kısmına gideceğiniz gösteriyoruz.

Yukarıda yazdığım gibi bu 2 ayar çok önemlidir. Ayarları bu şekilde yaparsanız indirme (download) trafiğine sınırlandırma koymuş oluruz. Tam tersi yaparsak yükleme (upload) limitine sınırlandırma koyabiliriz.

Kural: Bu kısımda dikkat ettiyseniz Aşama 2.2 bölümünde eklediğimiz kural ismi otomatik olarak bu bölüme gelmiştir. Birden fazla kural eklediyseniz bu bölümden uygun kuralı seçiyorsunuz.
CoS: Bu bölümde az önce yukarıda anlattığım interneti limitlendirme bölümündeki hız kısmı. Ben burdan CoS1 seçtim siz istediğinizi seçebilirsiniz. Gerekli seçimleri yaptıktan sonra Kaydet butonu ile işlemleri kaydediyoruz.

Airties modemler için sınırlama kısaca bu şekildedir. Bu şekilde bütün airties modemlerde yaklaşık aynı mantıkla sınırlama yapabilirsiniz. Bir teşekkür yazmayı çok görmeyin.

zaraliemre

Kablosuz İnternet
Kayıtlı Kullanıcı
Eline sağlık çok güzel anlatmışsın. Ama benim modemde bulunan Kaynak arayüz kısmında wan-internet ve lan-wlan1 var bunlardan hangisi seçersem dowload a sınır koymuş olurum.

KablosuzNET

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
wan-internet seçmeniz gerekiyor. Bu şekilde download bölümüne limit koymuş olacaksınız.

vandal

Kablosuz İnternet
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=1]Hasip[/MENTION] ben TPLINK kullanıyorum arayuz farklı. Olayla ilgili bir bilgim yok lakin kardeşim telefondan video izleyince ana PC deki ping 1000 lere çıkıyor. TP Lınk arayuzde nasıl olacak bu işlem Qos kısmında takıldım. Lütfen yardım edin.

KablosuzNET

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Araştırma yapmam gerekiyor. Kısa süre sonra bu konuyla ilgili bir konu yazarım.

orhanyp26

Kablosuz İnternet
Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun çok işime yarayacak çok ayrıntılı ve anlaşılır anlatmışsınız

fly331

Kablosuz İnternet
Kayıtlı Kullanıcı
Çok ama çok teşekkür ederim netlimitler midir nedir o programı doğru düzgün anlayamamıştım ama bu anlattığınız olay çok işimi gördü..Sağ olun var olun ! :))))

drtishka

Kablosuz İnternet
Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür etmek ve bir soru sormak için üye oldum , sadece hedef kısmına kısıtlayacağım MAC adresini yazıp diğer ayarlamalarıda birebir yapıyorum ancak bütün pclerin neti yavaşlıyor bunun nedeni ne olabilir?

viera1905

Kablosuz İnternet
Kayıtlı Kullanıcı
airties 5650tt download sınırlama koyuluyor sorun yok ama upload ne yaparsam yapayım olmuyor yukarıda tam tersi denedim olmuyor sanırsama modem değiştirme vaktim keldi gibi

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!

KablosuzNet - Benzer Konular Listesi Kategoriler Tarih
KablosuzNET Kablosuz Ağ Yapılandırma ve Kurulum 8 12K

KablosuzNet - Benzer Konular Listesi