20 Mhz ve 40 Mhz Arasında Ne Fark Vardır ?

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Katılım
11 Nis 2014
Mesajlar
303
Tepkime puanı
19
Puanları
18
Birçok modemin arayüzünde kablosuz internet bölümünde bu ayarları görürüz. Bu değerlerin kısaca ne anlama geldiğini sizlere anlatmaya çalışacağım. 20 mhz bizim bildiğimiz anlamda ilk kablosuz sinyallerin temelidir. n teknolojisi çıkana kadar bütün sinyaller 20 mhz bandında çalışıyordu. n bandının çıkmasıyla birlikte bu band genişliği yetersiz kaldığından dolayı 40 mhz kullanarak daha yüksek hızlar elde edilmeye başlandı. n bandında çalışan bir kanal ile 300 mbps kablosuz bağlantı hızları görülebilir. Kısacası 40 mhz hızlı internete erişmeniz için kullanılması gereken bir araçtır.


Burda dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Diyelim ki 40 mhz hızında bir kanalı seçtiniz bu kanal üzerinden yayın yapıyorsunuz bu ağınıza 40 mhz desteklemeyen bir cihaz bağlandığı anda WiFi Alliance tarafından belirlenen kurallar gereği cihazlarımız kendini otomatik olarak 20 mhz bandına almaktadır. Yani cihazımız otomatik olarak geriye dönük olarak eski cihazları destekleyecek şekilde çalışmaya başlamaktadır. Böyle bir durumda 300 mbps hızları göremeyiz, ortalama olarak 150 mbps hızlarında bir değeri görebiliriz. 40 mhz bandına geçtiğiniz halde 300 mbps göremiyorsanız sebebi budur :)
 

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!

Üst