Uçak mı? Multicopter mi?

yergisi

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Web sitesi
www.yusufergisi.com
Değerli arkadaşlar,
Modelci olmak için, eğer söz konusu uçaksa öncelikle iyi bir simülasyon eğitimi almamız gerekiyor. Joystik olarak kullanmanız gereken bire bir kumandanızın aynı özelliklerine sahip USB kumanda ile bu işe başlayabilirsiniz. Sabır gerektiren fakat oldukça eğlenceli bu eğitimi geçtikten ve elinizin yatkınlığından emin olduktan sonra yavaş yavaş gerçek uçuşlara geçebilirsiniz. İlk küçük eğitim uçaklarıyla (Training) boş ve müsait düz bir arazide, rüzgar kontrolü ile başlayabileceğiniz bu hobi mutlaka bir kaç kez kırımla sonuçlanabilir. Vazgeçmeyiniz, yılmayınız... Zira Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes PİLOT'tur :smile-new:

Soru, görüş ve önerileriniz için burdayız...

Multicopter, uçaktan tamamen farklı bir yapı ve airodinamiğe sahip, düz bir arazi gerektirmeden, her hangi bir noktadan uçuş gerçekleştirebileceğiniz ve aynı zamanda farklı amaçlarda kullanabileceğiniz kullanışı oldukça basit bir hava aracıdır. Bu tür hava araçlarını kullanmak için basit ev içinde oyuncak olarak tabir ettiğimiz 2 - 3 kanallı helikopterlerden bir kaç tane uçuş denemeleri ile parçalamanız gerekiyor. :smile-new: Sonrası multicopterinizin autopilot sistemi ve sizin zekanıza kalmış demektir.

Bu konu ile de soru, görüş ve önerileriniz için yine burdayız...

Bursa KGYS - YouTube

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Aslında bende uçak almak istiyorum abi :) Uçak ile fpv işi bugünlerde çok dikkatimi çekiyor.. Sence FPV için nasıl bir modelle başlamak mantıklı olur ?

yergisi

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Web sitesi
www.yusufergisi.com
FPV den önce İlk tecrübe üstten kanatlı modellerle ve burunda tek teker olandan başlamalısın. Türk Hava Kurumu'nun Jamara tipli bir uçağı var Air Trainer 60 lık. Onu tavsiye ederim. Tamamen balsa ağacından çok şık görünümlü. İlk bende onda başladım. O kasaya bir motor, 1 kumanda ile 5 servo yeterli. Sadece uçağın kasası 250TL civarında sanırım. Bulamazsan irtibata geç temin ederim.
Bu konu ile ilgili her türlü teknik destek tarafımdan sağlanmaktadır.

Uçuş işlemi tamamlandıktan sonra skywalker tavsiye edeceğim. önce o aşamaya bir gelelim. :)

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Kafama birşey takılıyor, uçaklarda ki auto pilot sistemlerinde uçağı ufuk çizgisine düz olarak tutuyor ve biz kumandadan komut verdiğimiz de dönüş yapıyor değilmi ? Yani uçakların auto pilot sistemleri farklı oluyor değilmi ? Uçağın ki uçağa özel helininki heliye özel değilmi ?

yergisi

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Web sitesi
www.yusufergisi.com
Çok farklı autopilot sistemleri var fakat mantık olarak birbirine çok yakın. Örnek olarak benim incelediğim ve kullandığım autopilot sisteminde yine GPS koordinatları ile 4 nokta da ring yaptırabiliyorsun. Senin de bahsettiğin gibi kumandaya ne zaman dokundun komut sende ve RTH (Return to Home) komutu vermediğin sürece komut sende kalıyor. Yani mantık olarak hem multi de hem uçakta Failsafe ve RTH mevcut. Bariz farklardan birisi multicopter failsafe olduğunda herhangi bir noktaya iner ya da RTH ile kalktığı noktaya döner ve iner, uçak ta ise eğer GPS ile uçuş gerçekleştirmişseniz kalktığı nokta üzerine döner ve ring yapar. Bununla ilgili uçakların autopilot sistemlerinde eğitim amaçlı birebir gerçek simülasyon eğitimide içinde geliyor. yani ekranda sanki uçuş yapıyormuşsun gibi (pervanesiz) uçağı çalıştırıyorsun ve dönüşlerde aileron ve elevator hareketleri ile motoru da FPV olarak uçmadan, uçuyor gibi takip edebiliyorsun. Uçuş değerleri ile oynayarak sana en uygun hız ve koordinatları belirledikten sonra da sahaya çıkabiliyorsun.

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Rc X smilatör kurma zamanım gelmiş bunu anladım :)

yergisi

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Web sitesi
www.yusufergisi.com
Evet hemde Real Flight6 (RF6). Uçak konusunda şiddetle bunu tavsiye ederim.

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
En kısa sürede kurayım abi. Birde abi mesala biz yaklaşık 200-300 metre yükseklikte uçuş yapıyoruz bunun amatör olarak sınırı vs nedir. Youtubede takip ettiğim adamlar var 8-10 bin feet yüksekliğe çıkanlar var. Sonuçta normal uçaklar için risk oluşturmuyor mu ?

yergisi

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Web sitesi
www.yusufergisi.com
Uluslarası hava sahası antlaşmasına göre tüm dünya genelinde 500feet üzerine çıkmamız yasak. Bu da 150m. Özellikle kızıltepe bölgesi için 200 ve üzeri metraj ciddi sıkıntı oluşturabilir. Sendeki quad ın zaten programında ilgili sahaya girdiğinde uçuşa müsade edilmesin diye yazılım mevcut. Düşme riski de yüksek olabilir. Hatta ilk etapta müsade edilmeyen sahadaysan motorlar çalışmaz panik yapma :)

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Yarın veya diğer gün işyerinde uçuş denemesi yapayım. Benim işyeri uçakların iniş güzergahı biliyorsun bakalım alet uçuş yapacak mı veya çalışacak mı :) Yazılım güncellemesinden sonra işyerin de hiç uçuş yapmadım. Arkadaşlar yanlış anlamasınlar işyerinde 15 - 20 metre üzerinde uçuş yapmıyorum. Başka insanların hayatlarını tehlikeye atmanın anlamı yok.

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!