Kablosuz bağlantı ayarları. Wireless ayarları nasıl yapılır?

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Katılım
14 Nis 2014
Mesajlar
72
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Bilgisayarlar ve mobil cihazlar artık büyük oranda kablosuz olarak internete bağlanmaktadır. Bu sebeple wifi kablosuz ağlar oldukça yaygınlaşmaya devam etmektedir. Buna paralel olarak kullanıcılar, birçok sebebten kaynaklanan, ağ veya internet bağlantı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Bu sorunlardan en çok karşılaşılanlardan birisi de wireless bağlantı ve kopma sorunlarıdır. Wireless kablosuz ağ bağlantılarında en çok karşılaşılan sorunlar şunlardır:

 • Wireless bağlantısının yapılamaması
 • Kablosuz bağlantının düşük sinyal seviyesi
 • Kablosuz bağlatıda sınırlı bağlantı yada bağlantı yok hatası
 • Kablosuz ağ bağlantı anahtarının yani şifresinin unutulması
 • Kablosuz ağ adaptörünün kapalı olması yada açılamaması
 • Kablosuz bağlantı adının (SSID) kablosuz ağlarda görünmemesi
 • Şifreleme türü (WEP, WPA veya WPA2) uyumsuzlukları
 • Kablosuz bağlantı sorunu. Wireless bağlantı ayarları
 • Modem bağlantı kablolarının yanlış bağlanması yada arızalı kablolar
 • Bazı cihazlar kablosuz olarak bağlanırken bazılarının bağlanaması
 • Wireless adaptörü yüklenirken yanlış yada uyumsuz sürücü kurulması
 • Yanlış modem ayarları yada yanlış ağ bağlantısı ayarları
 • Donanımdan kaynaklanan sorunlar veya yazılım kaynaklı sorunlar
 • Bilgisayara bulaşan virüs spyware yada trojan gibi zararlı yazılımlar
Bu ve benzeri birçok sorundan kaynaklanan nedenlerle kablosuz (wireless) ağ bağlantınızda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kablosuz bir ağa bağlanmak için, öncelikle kablosuz bir modem e ve kablosuz ağ adaptörü bulunan bir bilgisayar, notebook, yada mobil cihaza ihtiyacınız vardır. Kablosuz ağa bağlanma özelliği olan bir masaüstü yada dizüstü bilgisayarınız varsa, görev çubuğunda bulunan wireless simgesine tıklayıp kullanılabilir kablosuz ağların bulunduğu listeyi görüntüleyip, erişim bilgilerine sahip olduğunuz bir ağa bağlanabilirsiniz.
Kablosuz_ba%C4%9Flant%C4%B1_sorunu_ayarlar%C4%B1.jpg

Windows ta bir kablosuz ağa nasıl bağlanılır?
Windows ta eğer bilgisayarınızda bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı kurulu ise ve kablosuz bir erişim noktasından yada modemden sinyal alabilecek mesafedeyseniz kablosuz ağlar görüntülenir. Kablosuz bir ağa bağlanmak için;

 • Görev çubuğunda bulunan kablosuz ağ simgesini sol mouse ile tıklayın.
 • Sinyal alabildiğiniz bir kablosuz ağlar listesi görünecektir, bu listeden bağlanmak istediğiniz ağı bulun ve Bağlan a tıklayın.
 • Şifre ile korunmuş bir ağa bağlanıyorsanız güvenlik anahtarını yazıp tamam a tıklayın.
 • Eğer bağlanamıyorsanız şifrenizi doğru yazdığınızdan emin olun
Kablosuz bir ağa bağlandığınızda mutlaka güvenliği etkinleştirilmiş bir wireless ağa bağlanmalısınız. Güvenli olmayan ağlara bağlanırsanız, kötü niyetli kişilerin doğru araçları kullanarak, bilgisayarınızda çalıştığınız belgelerinizi, ziyaret ettiğiniz internet sitelerini, kayıtlı olan kullanıcı adı ve parolarınızı ele geçirebileceğini unutmayın. Güvenliğinizi arttırmak için bilgisayar oturumunuzu mutlaka parola korumalı yapın ve parola ile oturum açın.
Kablosuz ağa doğru olarak bağlanmaya çalıştığınız halde yinede bağlantıda sorun yaşıyorsanız, bu durumun çok çeşitli nedenleri olabilir. Kablosuz ağ sorunlarında en sık karşılaşılan durum wireless aygıtının devre dışı bırakılması yada wireless in kapatılmasıdır. Bazı notebooklarda klavye üzerinden wireless i açıp kapatan bir tuş kombinasyonu (Fn+F6 gibi) kullanılır. Bazılarında ise fiziksel olarak açıp kapatabilen bir switch yada anahtar kullanılarak wireless özelliği açılıp kapatılabilir. Bağlantı sağlayamadığımızda ilk olarak wireless aygıtımızın açık olduğuna emin olmalıyız.
Kablosuz ağ bağlantılarında kendi wireless ağ adımızı göremiyorsak, modemle ilgili bir sorunumuz olabilir. Modemi kapatıp yeniden açmak, ağ ayarlarımızı kontrol etmek, gerekirse kablosuz ağ yapılandırmamızı yeniden yapmamız gerekebilir. Eğer kablosuz ağımıza bağlandığımız halde, bağlantı kesintiye uğruyor yada hızı çok düşük ise modem ile bilgisayarımız arasındaki mesafe uzak olabilir, yada elektrikli bir cihaz sinyal kalitesini düşürerek kopmalara neden oluyor olabilir. Bu durumda modemin yada bilgisayarımızın konumunu değiştirerek, varsa elektrikli cihazlarda bilgisayarımızı uzaklaştırarak deneme yapmamız sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.
Ayrıca kablosuz ağımızın kapsama alanı geniş ise modemden gelen sinyalleri güçlendirmek için access point, repeater powerline adaptörleri gibi sinyal güçlendirici cihazlar kullanmanız gerekebilir.
Kablosuz olarak bilgisayar yada notebook ile internete bağlanabiliyorken, akıllı telefonunuz yada tabletiniz ile internet bağlantısı sağlayamıyorsanız, bunun nedeni genellikle ağınızın kablosuz şifreleme türünün yanlış seçilmesi yada yanlış ağ yapılandırması olabilir. Sorunu çözmek için tüm cihazlarınızın destekleyebileceği doğru bir şifreleme türü SSID ve Ağ anahtarı oluşturmaktır. Hem bilgisayarlarınızın desteklediği hemde akıllı telefon, tablet yada smart tv nizin ortak kullanabileceği bir kablosuz ağ yapılandırması ile tüm cihazlarınız sorunsuz bir şekilde internete bağlanabilir.
 

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!

KablosuzNet - Benzer Konular Listesi

Üst